dtHome = dmplov.dk
dtRootHome = dmplov.dk

dtRoot = DM-PLOV
Nyheder
Program for DM i pløjning

Region Viborg LandboUngdom bød alle velkommen til Danmarksmesterskabet i pløjning den 27.-28. oktober 2017 på hos Peterslund, Peterslundvej 4, 7990 Øster Assels.

Fredag var der DM for landbrugsskolernes grundforløbselever og LandboUngdoms pløjere.

Lørdag var der DM for LandboUngdoms pløjere, Veteranpløjere og Fabriks DM.

Her kan du se programmet, som det så ud.

Fredag den 27. oktober:

7.00-8.30        LU pløjere ankommer med traktorer og læsser af bag laden ved gylletanken
8.00-8.45        Skole DM dommere - Møde i plovkro
8.30-9.00        Skolerne parkerer traktorer/plove ved rotorblink ved deres pløjefelter
9.00-9.15        Skoler - Velkomst og kort instruktion i plovkroen
9.15-9.35        Skolepløjeteams går til pløjefelterne, heppekoret har quiz i plovkroen

9.35-9.50        Skolepløjere - Flækning
9.45                 LU pløjere - Kaffe og rundstykker i plovkroen
9.50-10.00       Skolepløjere - Pause
10.00               LU pløjere - Instruktion i plovkroen
10.30               LU pløjere -Afgang til pløjefelter

10.00-12.20     Skolepløjere - Pløjning
11.10-11.30     LU pløjere - Flækning
11.30-12.20     LU pløjere- Pause og frokost
12.20-15.00     LU Pløjere - Pløjning

12.40-13.15     Skolepløjere vurdering og forklaring af pløjefelter
13.15-13.45     Skolepløjere og heppekor har aktiviteter
13.45-13.55     Skolepløjere Overrækkelse af pokaler til vinderhold

15.30               Fremvisning af Rapsetableringsforsøg ved Peterslund

17.00              LU pløjere - Offentliggørelse af dagens resultater
18.00              Indkvartering på Morsø Landbrugsskole
19.00              Aftensmad
20.00              Møde for LU-pløjere og LU-dommere, instruktion og udveksling af ideer, valg af repræsentant til pløjeudvalg

Lørdag den 28. oktober 2017:

7.00-8.00        LU-pløjere, dommere mfl. morgenmad 
7.30–8.30        Veteranpløjere - Aflæsning
8.30-9.20        Veteranpløjere - Kaffe og instruktion i plovkroen, Regeludvalg mødes med overdommer

09.30              Åbningsceremoni på gårdspladsen på Peterslund - alle pløjere og gæster

10.00              Rundvisning på Hingstestation Katrinelund

10.00              LU- og veteranpløjere - Afgang til pløjefelter
10.30-10.50     LU og veteranpløjere - Flækning
10.50-11.50     LU og veteranpløjere – Pause og frokost
11.00-12.30     Fabriks DM - pløjning
11.00-13.30     Calle Jonasen, nykåret nordisk mester i hestepløjning, fremviser den ædle kunst

11.30              Rundvisning på Hingstestation Katrinelund

11.50 – 14.30  LU og veteranpløjere - Pløjning

13.00              Rundvisning og rideopvisning på Hingstestation Katrinelund 

14.45              Fremvisning af Fabriks DM plove og pløjefelterne v. Lars Gammelvind
14.45              LU og veteranpløjere - Marken må forlades, når rødt blinklys slukker. Læsning af materiel
15.00              Veteranpløjere - Kaffe og brød i plovkro

16.30              Offentliggørelse af vindere
19.00-01.00     Pløjefest på Morsø Landbrugsskole. Baren åbner kl. 18.30. Mulighed for natmad fra kl. 24.00